
F-gassen Certificaat A2
Omschrijving
Leer werken aan airco’s en warmtepompen met een F-gas of een koolwaterstof, zoals propaan en isobutaan. Hiermee ben je uitstekend voorbereid op het examen voor het F-gassen certificaat A2 .
Na het behalen van dit certificaat werk je veilig aan installaties met (brandbare) koudemiddelen, tot 3 kg split en tot 6 kg hermetisch gesloten. Hiermee mag je volgens de nieuwe F-gassen certificering 7 jaar lang je werkzaamheden uitvoeren aan deze installaties.
Deze opleiding is de opvolger van F-gassen categorie 2 i.v.m. de nieuwe F-gassenverordening die vanaf 29 maart 2026 van kracht is. Lees hier meer over deze nieuwe verordening.
De cursus F-gassen certificaat A2 duurt tien dagen, waarvan vijf dagen practicum en vijf dagen theorieles. Tevens is deze cursus onderdeel van de Leerlijn (hybride) warmtepompen.
Doelen
Deze opleiding bereidt jou voor op het examen F-gassen certificaat A2.
Na het behalen van het examen F-gassen certificaat A2 mag je handelingen uitvoeren aan de gashoudende delen van een airco- of warmtepompinstallatie tot 3 kg split en tot 6 kg hermetisch gesloten met (brandbare) koudemiddelen. Je mag koudemiddel terugwinnen en aanvullen. Je kunt een lekcontrole uitvoeren waarbij het koelcircuit in de warmtepomp geopend mag worden. Ook ben je in staat machines te installeren en te onderhouden.
Doelgroep
Deze opleiding is geschikt voor airco-en warmtepompmonteurs werkzaam in de woningbouw en kleine utiliteit. De deelnemers hebben de ambitie zelfstandig onderhoud aan de gashoudende delen te verrichten en inbedrijfstellingen te doen.
Aantal deelnemers
Aan de opleiding nemen maximaal 10 cursisten deel.
Programma
Het programma is opgebouwd uit een theorie-en praktijkgedeelte. Het theoriegedeelte kent vijf dagen en het praktijkgedeelte vijf dagen.
Theorielessen worden gehouden op onze trainingslocatie in Amersfoort.
De praktijklessen vinden plaats bij onze externe opleidingspartner in Ede.
De volgende onderwerpen worden behandeld:
- Eigenschappen van synthetische koudemiddelen (F-gassen) en koolwaterstoffen (bv. propaan)
- Technische-, veiligheids- en kwaliteitseisen voor koudesystemen
- Fabricage en montage van koudesystemen
- Wet- en regelgeving
- Log p,h-diagram
- Controleren, legen, repareren, vacumeren, vullen en inbedrijfstellen
- Het gebruik van meet- en testapparatuur voor het controleren van de (energiezuinige) werking
- Veiligheidsmaatregelen zoals: Laatste-Minuut-Risico-Analyse (LMRA), Taak-risicoanalyse (TRA) en zonering (ATEX)
- Gebruik van PBM’s en koeltechnisch gereedschap
- Invullen van logboeken en rapportformulieren
- Inspectie en diagnose stellen aan koudesystemen en opstellen van meetrapporten
Voor de praktijkdagen dien je werkschoenen en werkkleding te dragen.
Voorkennis
Er wordt vanuit gegaan dat je al kennis hebt van airco-en warmtepomptechniek.
Examen
Deze cursus bereidt je voor op het examen F-gassen certificaat A2.
Via ons digitale aanmeldformulier kun je meteen aangeven of je je ook wilt aanmelden voor het examen.
Het F-gassen certificaat A2 examen bestaat uit een praktisch en een theoretisch gedeelte. Deze vinden apart van elkaar plaats.
We zullen het praktijkexamen aansluitend op de laatste opleidingsdag inplannen.
Het theorie-examen doe je op een moment dat jou goed uitkomt op één van de 70+ locaties in Nederland. Zo hoef je op de dag van het praktijkexamen alleen op het praktijkgedeelte te focussen. Bovendien kun je makkelijk een herexamen inplannen als je niet in één keer slaagt.
Het praktijkexamen vindt plaats op locatie bij ROVC in Ede (waar je ook je practicumlessen hebt gehad) en bestaat uit drie onderdelen:
- Veiligheid en handelingen
- Inspectie
- Solderen en monteren
Hieronder een overzicht van de tarieven van PBNA (excl. BTW).
Andere exameninstellingen kunnen andere tarieven hanteren.
- A2 (F-gassen + koolwaterstoffen) € 795
- Herexamen A2 per praktijkonderdeel € 425
- Herexamen A2 theorie € 145
Bedrijfscertificering BRL100
Om als bedrijf met F-gassen en koolwaterstoffen te mogen werken (dit geldt ook voor zzp’ers) moet je ook een bedrijfscertificering hebben conform de BRL100. Cursisten die de F-gassen certificaat A2 opleiding bij ons volgen, en waarvan het bedrijf nog niet over een F-gassen bedrijfscertificaat beschikt, , kunnen gratis deelnemen aan onze workshop Bedrijfscertificering F-gassen (BRL100). Klik hier voor meer informatie.